Ponorné čerpadlá SPIRAM

linka pod nadpis

Ponorné čerpadlá SPIRAM, so skrutkovitou lopatkou obežného kolesa, fungujú po celom Slovensku v mnohých komunálnych a priemyselných aplikáciách. Mnohoročné skúsenosti v oblasti navrhovania a výroby ponorných čerpadiel a nekompromisná pozornosť venovaná kvalite v súlade s normou ISO 9001 zaisťujú najvyššiu spoľahlivosť a dlhú životnosť všetkých výrobkov firmy PRAKTIKPUMP.

Kombinácia najkvalitnejších materiálov v efektívnom a v robustnom dizajne optimalizuje životnosť a zároveň znižuje náklady na výrobu čerpadiel. Prémiová účinnosť elektromotora a optimalizovaný hydraulický návrh minimalizujú riziko upchatia a maximalizujú celkovú účinnosť.

Dodatočná spoľahlivosť je zaistená širokou škálou možností automatizovaného monitorovania stavu čerpadla. Stav mechanickej upchávky, teplotu elektromotora a ložísk, detekciu vlhkosti či vibrácií je možné monitorovať pomocou výsledkov, ktoré sú automaticky prenášané do rôznych monitorovacích zariadení alebo výstražných systémov.

Čerpadlá sú k dispozícii v rôznych konfiguráciách, ktoré je možné navrhnúť špeciálne pre akúkoľvek náročnú aplikáciu alebo inštaláciu. S tromi rôznymi ponornými prevedeniami, štyrmi otáčkovými variáciami elektromotora, s možnosťou aktívneho chladenia elektromotora, plne zameniteľnými obežnými kolesami a viacerými konfiguráciami montáže sú čerpadlá SPIRAM vhodné pre každú aplikáciu.

spiram-cerpadlo

Základné časti

cerpadlo

1) Obežné koleso

K dispozícii sú dynamicky vyvážené vysokoúčinné obežné kolesá s jednou skrutkovitou lopatkou s veľkoryso dimenzovanými guľovými priechodnosťami bez možnosti upchatia sa. Zadný disk je navrhnutý tak, aby sa zabránil vstupu pevných látok do upchávkovej komory. Obežné kolesá, štandardne vyrábané odlievaním z materiálu GGG40, poskytujú vynikajúcu životnosť v typických aplikáciách napríklad v čistiarňach odpadových vôd. Voliteľné materiály zahŕňajú bronz, nerezovú oceľ AISI316, duplexnú oceľ a vysokochrómovú zliatinu SPIROHARD.

2) Mechanické upchávky

Sú použité dve nezávislé mechanické upchávky v tandemovom usporiadaní, štandardne opatrené tvrdými klznými plochami karbidu kremíka, ktoré zaisťujú vynikajúcu odolnosť proti oderu a teplote. Pre špeciálne aplikácie sú k dispozícii voliteľné klzné plochy z karbidu volfrámu. Taktiež sú k dispozícii rôzne materiálové prevedenia statického tesnenia ako napríklad Viton.

3) Spojovací materiál

Všetky spojovacie prvky sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele AISI 304 pre ľahšiu demontáž po rokoch prevádzky. Na požiadanie je k dispozícii voliteľný spojovací materiál z nehrdzavejúcej ocele AISI 316.

4) Hriadeľ

Jednodielny, dynamicky vyvážený hriadeľ z materiálu AISI 430F s precízne opracovanými povrchmi. Krátke vyloženie hriadeľa predimenzovaného priemeru pre extrémne malé priehyby a minimálne vibrácie, tiež pre vynikajúcu tesnosť mechanickej upchávky a životnosť ložísk.

5) Materiál telies čerpadla

Všetky hlavné telesá čerpadiel SPIRAM sú štandardne vyrobené odlievaním z materiálu GGG40, epoxidovým náterom chránené proti korózii a sú navzájom utesnené o-krúžkami. Pre špeciálne aplikácie sú k dispozícii rôzne zliatiny z nehrdzavejúcej ocele a tiež duplexné ocele.

6) Chladenie elektromotora

Pri inštalácii ponorných čerpadiel SPIRAM do suchej jímky, či už pre čiastočne ponorené alebo pre špeciálne aplikácie je k dispozícii možnosť využitia chladiaceho plášťa, ktorý je voliteľnou súčasťou elektromotora.

7) Ochrana vinutia elektromotora

Teplota vinutia statora je nepretržite sledovaná tepelnými spínačmi zabudovanými v každej fáze a poskytujú ochranu pred vysokým tepelným namáhaním. Pre nepretržité monitorovanie teploty statora pre špeciálne aplikácie sú k dispozícii voliteľné snímače PT100.

8) Ložiská

Prvotriedne ložiská trvalo mazané tepelno-odolným mazivom, sú predimenzované na maximálnu životnosť triedy B10. V prípade špeciálnych požiadaviek sú k dispozícii izolované ložiská alebo valčekové ložiská pre vyššiu únosnosť.

9) Stator

Precízne vinutie elektromotora kompatibilné s frekvenčnými meničmi, s izoláciou triedy H a so servisným faktorom 1,15. Opcie poskytujú: Prémiovú účinnosť elektromotora IE3, špecifické vinutia pre prácu s VFD, izolácia VPI (vákuová impregnácia pod tlakom), certifikácia ATEX.

10) Priechodka pre vstup kábla

Robustná skrutkovacia priechodka umožňuje ľahkú výmenu kábla. Samozrejmosťou je vodotesné utesnenie a ochrana proti hrubému zaobchádzaniu.

11) Monitorovanie vlhkosti/prítomnosti vody

Okamžitú indikáciu vniknutia vody poskytuje voliteľný senzor vlhkosti statora, prípadne vo svorkovnici. Včasná detekcia minimalizuje mechanické poškodenie a prestoje potrebné pre servis elektromotora.

12) Olejová komora

Veľkoryso dimenzovaná olejová komora poskytuje mazanie a chladenie mechanických upchávok a spodných ložísk tak, aby bola zaistená ich dlhá životnosť. Vniknutie vody do olejovej komory je neustále monitorované štandardne vstavaným senzorom priesaku.

13) Špirála čerpadla

Špirála ponorných čerpadiel SPIRAM obsahuje výtlačnú prírubu podľa štandardov DIN vo veľkostiach od DN50 do DN700. Pre ľahkú kontrolu a údržbu čerpadiel na suchú jamu je k dispozícii pri čerpadlách väčších rozmerov takzvaný revízny otvor.

14) Predný disk

Nastaviteľný predný disk s vynášacou drážkou udržuje hydraulickú účinnosť neustále na maximálnej úrovni a je ľahko vymeniteľný podľa potreby. K dispozícii rôzne nadštandardné materiály ako napríklad AISI 316, SPIROHARD a podobne.

Vlastnosti ponorných elektromotorov

Elektromotory sú konštruované pre trvalý prevádzkový režim (S1) pri maximálnom počte 15 štartov za hodinu. Okrem trvale ponorených elektromotorov „mokrá inštalácia“ je k dispozícii prevedenie elektromotora s chladiacim plášťom pre prevádzkový režim S1 pracujúci v neponorenom stave alebo pre inštaláciu do suchej jímky.

Otáčky motorov:

Pre štandardné hydraulické rozsahy sú elektromotory skonštruované s nasledovnými otáčkami:

2900 ot/min = 2-pólový elektromotor
1450 ot/min = 4-pólový elektromotor
960 ot/min = 6-pólový elektromotor
720 ot/min = 8-pólový elektromotor

Napätie:

Všetky uvedené údaje sa týkajú prevádzkového napätia 400 V / 3 Ph, 50 Hz. Na požiadanie sú k dispozícii rôzne možnosti napájacieho napätia.

Typ štartu:

Elektromotory sa štandardne dodávajú v prevedení pre priame štartovanie (direct, DOL) alebo v prevedení hviezda-trojuholník (Y/D, St/D). Všetky elektromotory sú vhodné aj pre prevádzku s frekvenčným meničom alebo s takzvaným softštartérom.

Ochrana proti výbuchu:

Okrem štandardnej verzie sú všetky elektromotory k dispozícii v nevýbušnom vyhotovení podľa ATEX Ex II 2 G EEXd.

Monitorovanie elektromotora:

Všetky elektromotory sú dodávané s teplotnými snímačmi PTC vo vinutí (štandardne) alebo so snímačmi PT100 (na požiadanie). Elektromotory či už pre „mokrú“ inštaláciu (bez chladiaceho plášťa) alebo s chladiacim plášťom sa štandardne dodávajú so sondou pre sledovanie prítomnosti vody v olejovej komore. Je možné navyše požiadať o sledovanie vlhkosti v statore a tiež vo svorkovnici. Na požiadanie sú k dispozícii tiež ďalšie senzory napríklad pre sledovanie teploty ložísk.

VOLITEĽNÉ TECHNOLÓGIE

Systém predrotácie SPIRAM Gyra je voliteľná súčasť ponorných čerpadiel SPIRAM. Princíp jeho činnosti spočíva vo vytvorení rotujúceho víru naakumulovanej odpadovej vody v šachte, ktorý postupne strháva nečistoty plávajúce na hladine a tak zabezpečí bezúdržbovosť a bezporuchovosť prevádzky bez hrozby upchatia sa čerpadla.

Jeho ďalšou výhodou je udržiavanie pracovného bodu čerpadla v okolí nízkych prietokov. Rotujúce prúdenie totiž ovplyvňuje rýchlostné polia na saní čerpadla, čo má za následok reguláciu pracovného bodu na krivke smerom vľavo k nízkym prietokom. To je žiadúce z hľadiska trvania efektu strhávania nečistôt z hladiny, pričom zároveň klesá aj príkon čerpadla.

02
predrotacia-03
predrotacia-top
Back to top Arrow